لینک سازی خارجی وب سایت چگونه است؟

 • توسط امامی
 • 2 دیدگاه
 • سئو
لینک سازی خارجی وب سایت چگونه است؟

لینک سازی یک بخش جدایی ناپذیر از هر استراتژی سئو است که از اوایل سال 2000 به عنوان بخش عمده ای از استراتژی های بهینه سازی خارجی  سایت شناخته می شود. با این حال، با توجه به ساخت پیوندهای به اصطلاح رگباری (aggressive link building)، ایجاد لینک های نامناسب و تاکتیک های اسپم، گوگل به تدریج پیچیدگی تجزیه و تحلیل آن ها را افزایش داد.

یک دهه پیش کمیت به معنای همه چیز بود. سایت هایی لینک های بیشتری به آن ها اشاره می شد، بیشترین قدرت را داشتند و بهترین رتبه ها را برای کلمات کلیدی کسب می کردند. امروز، این مورد دیگر به سادگی گذشته نیست. برای به دست آوردن قدرت و مزایای بک لینک ها، شما باید از مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل های دقیق و اغلب مبهم که توسط گوگل هنگام به روز رسانی الگوریتم پنگوئن اجرا شد، پیروی کنید.

لینک سازی برای وب سایت 

سایت های ارائه دهنده بک لینک بیشتر مورد بررسی قرار می گیرند. پیوندهای ساختگی از منابع کم کیفیت می تواند صداقت شما را نزد گوگل به خطر بیندازد. ایجاد بیش از حد بسیاری از لینک ها تنها از یک منبع ممکن است باعث شود شما یک اسپمر به نظر برسید. پس بهتر است تنوع لینک های خود را با استفاده از منابع مختلف و پیوندهایی به صفحات متعدد داخلی حفظ کنید. بسیاری از مدیران وب سایت در گیر این سوال هستند:

آیا دریافت لینک هایی متعدد از وب سایتی مرتبط درست است یا خیر!؟

آناتومی بک لینک چیست؟

در ابتدا شما باید عملکرد بک لینک ها و عناصری از آن که به سئو کمک می کنند را درک کنید. گوگل برای قضاوت درباره لینک های شما به موارد مختلفی توجه دارد از جمله:

 • لینک هایی که به دامنه وب سایت اشاره می کنند. (همیشه لینک هایی هستند که به سایت شما داده می شوند و به دامنه اصلی نیز اشاره دارند. پس این مورد همیشه وجود دارد.)
 • لینک هایی که به صفحات داخلی سایت اشاره دارند. (در صورتی که لینک های بیش از حدی برای یک صفحه سایت خود بسازید، می تواند موجب اسپم شناخته شدن آن صفحه شود. بهتر است لینک های متنوعی را برای صفحات داخلی مختلف سایت خود بسازید.)
 • کیفیت سایت منبع (سایت هایی که اعتبار و قدرت بیشتری دارند شامل لینک های ارزشمندتری نیز هستند.)
 • مناسب بودن منبع(از جهت مرتبط بودن با وب سایت شما)
 • انکر تکست ها (اگر از انکر تکست های یکسانی برای وب سایت خود استفاده کنید ممکن است سبب پنالتی شدن سایت شما شود.)
 • بررسی محتوا (گوگل محتوا شما را از ان جهت بررسی می کند که آیا لینک شما سودمند است یا شما لینک را صرفا برای ارتقاء رتبه سایت خود ساخته اید. )
 • فرکانس لینک های خارجی (در ادامه توضیح خواهیم داد.)

دقت داشته باشید که همه این فاکتور ها در کنار هم کار می کنند و به هم وابسته هستند. 

تاثیر لینک های خارجی

یکی از معیار های اساسی در تعیین میزان قدرت وب سایت شما لینک هایی هستند که به دامنه سایت شما اشاره دارند. لینک های خارجی در حقیقت لینک هایی هستند که از سایت های مختلف به سایت شما داده می شوند. اگر وب سایت شما 1000 لینک از 4 دامنه خارجی داشته باشد تاثیر آن به مراتب کمتر از دریافت 1000 لینک از 1000 دامنه خارجی خواهد بود. پس در صورتی که از دامنه های بیشتری متناسب با فاکتور های لینک سازی، کسب لینک کنید، وب سایت شما قدرت بیشتری پیدا خواهد کرد.

 لینک روت چیست؟

هنگامی که وب سایت شما از دامنه ای جدید لینک خارجی دریافت می کند، یک لینک روت جدید به سایت شما اضافه شده است. 

فرکانس لینک های خارجی

این مورد را با یک مثال شرح می دهم. فرض کنید که شما یک پست در سایتی جدید قرار می دهید و از آن طریق وب سایت شما یک لینک روت جدید به دست خواهد آورد که سبب افزایش قدرت دامنه سایت شما نیز خواهد شد. اما دریافت لینک جدید از آن سایت دیگر برای شما لینک روت محسوب نخواهد شد و مانند لینک اول سبب افزایش پیج رنک شما نمی شود، ولی هنوز هم تا اندازه ای تاثیر دارد. به همین ترتیب سومین و چهارمین لینک دریافتی شما نیز ارزش کمتری خواهند داشت. 

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که لینک های دریافتی برای صفحات داخلی سایت شما علاوه بر این که سبب افزایش پیج رنک سایت شما می شود، باعث افزایش قدرت دامنه شما نیز خواهد شد. به مثال زیر دقت کنید:

فرض کنید شما تعداد 1000 لینک برای صفحه اصلی سایت خود ساخته اید و از این طریق شما به اندازه x مقدار امتیاز برای افزایش قدرت دامنه خود جمع کرده اید. اما چیزی که جالب توجه است این است که صفحه اصلی شما در بیشتر نتایج به چشم خواهد خورد. در صورتی که اگر شما این 1000 لینک را به 100 صفحه داخلی سایت خود می دادید، علاوه بر این که قدرت دامنه سایت شما به اندازه x مقدار افزایش پیدا می کرد، 100 صفحه داخلی سایت شما هم در نتایج موتور های جستجو نمایش داده می شدند.

دریافت چندین لینک خارجی از یک صفحه

موردی هم وجود دارد که سایت شما از یک صفحه یک سایت خارجی چندین لینک دریافت می کند. به عنوان مثال گاهی شما یک پست در وبلاگی منتشر می کنید که چندین لینک ارجاعی به دامنه شما دارد. در این چنین وضعیتی هر لینک در آن صفحه به عنوان عامل افزایش پیج رنک شناخته می شود. بنابراین اگر دو لینک در صفحه آن وب سایت به یک صفحه داخلی شما اشاره کنند، آن صفحه شما نیز دو برابر نتیجه دریافت خواهد کرد. توجه کنید که تغییر انکر تکست هم تاثیری در آن نخواهد داشت، پس در صورتی که محتوا شما مناسب است، نیاز نیست نگران باشید.

اگر شما در حال ساخت لینک های با ارزش هستید، هر پیوندی که ایجاد می کنید، برای دامنه شما مفید خواهد بود. بنابراین، پیاده سازی چندین لینک در یک سایت یک استراتژی ارزشمند است.

با این حال توجه داشته باشید که تعداد لینک های روت سایت شما اهمیت بیشتری از تعداد کل لینک های خارجی سایت شما دارد. همچنین دریافت لینک از سایت های مرتبط به مراتب ارزش بیشتری از دریافت لینک از سایت های غیر مرتبط با موضوع وب سایت شما دارد. همچنین لینک های خارجی داده شده به صفحات داخلی سایت شما نیز اهیمت زیادی دارند که از آن طریق می توانید تعداد صفحات داخلی سایت خود را که در موتور های جستجو نمایش داده می شوند، به حداکثر برسانید.

در نهایت این را بدانید که ویژگی های بسیار مهم دیگری نیز وجود دارند که باید در رقابت خود به آن ها دقت کنید. 

به عنوان مثال، ساختار سایت شما، قابلیت پیمایش مناسب وب سایت، تجربه کاربری، حضور در شبکه های اجتماعی و استراتژی مدیریت محتوا سایت شما اهمیت بسیار زیادتری نسبت به تجزیه و تحلیل لینک های وبسایت دارد.

در تصویر زیر می توانید مواردی که بیشترین تاثیر را در رتبه بندی و سئو سایت شما دارند را مشاهده نمایید.

لینک بیلدینگ

لینک سازی خارجی وب سایت چگونه است؟ 4از 5براساس 191 رای

2 دیدگاه

 • http://yon.ir/XPo0V

  ممنون از پست بسیار خوبتون

 • Sasha

  لینک سازی تو سئو از مهمترین فاکتورهاس. ممنون واسه این مقاله کامل در زمینه لینک سازی

دیدگاه خود را ارسال کنید

2 + 6 =