مرور کلی مباحث سئو سایت

 • توسط رضایی
 • 16 دیدگاه
 • سئو
مرور کلی مباحث سئو سایت

مقدمه ای بر سئو سایت

با توجه به رقابت شدیدی که بین وب سایت های مختلف وجود دارد سئو به یکی از مهم ترین مباحثی تبدیل شده است که بیش از هر نوع موفقیت دیگری در دنیای اینترنت اهمیت دارد. اما دقیقا سئو چیست؟ چه روش هایی برای سئو سایت ها پیشنهاد می شود و استفاده از چه نوع تکنیک هایی  نادرست است؟ امروز در این مقاله از شرکت نوپرداز به بررسی مقدماتی موتور های جستجو می پردازیم:

سئو چیست؟

سئو 

سئو به معنای بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو می باشد و مجموعه تکنیک هایی است که سبب بهبود رتبه سایت در موتور های جستجو می شود. تکنیک های سئو به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

تکنیک هایی که موتور های جستجو به آن ها علاقه زیادی دارند و اغلب نتایج بلند مدت خواهند داشت. این تکنیک ها کلاه سفید نامیده می شوند و استفاده از آن ها توصیه می شود.  از طرف دیگر تکنیک های سئو کلاه سیاه شامل روش هایی است که با استفاده از آن ها موتور های جستجو را فریب داده و در اکثر مواقع برای مدت کوتاهی وب سایت شما مهمان صفحات اول گوگل خواهد بود و سپس توسط گوگل جریمه خواهد شد.

وقتی ما درباره گوگل صحبت می کنیم معمولا گوگل را به عنوان یک موتور جستجو گر در نظر می گیریم. گوگل حدود 91 درصد جستجو های اینترنتی را شامل می شود که از این جهت مهم ترین موتور جستجو محسوب می شود. اما تکنیک های مورد بحث ما برای Bing و یاهو نیز قابل استفاده است.

دلیل اهمیت سئو چیست؟

در اواخر سال 2011 گروهی مطالعاتی در مورد CTR نتایج جستجو انجام دادند. آنها موقعیت یک وب سایت در SERP را با نرخ کلیک مربوطه مقایسه کردند. در تصویر زیر نتایج تحقیق آن ها را مشاهده می کنید:

رتبه بندی سایتنتایج به خوبی نشان دهنده این موضوع است که رتبه بالاتر، CTR بالاتر را به دنبال خواهد داشت. برای شرکت هایی که محصولات خود را از طریق اینترنتی و به صورت آنلاین به فروش می رسانند این موضوع می تواند حکم مرگ و زندگی باشد. 

موتور های جستجو چگونه کار می کنند؟

دنیای اینترنت بسیار گسترده است و در حال حاظر چیزی حدود 50 میلیارد صفحه وب سایت وجود دارند که به دست آوردن اطلاعات مفید از آن ها بدون استفاده از موتور های جستجو شبیه پیدا کردن سوزنی در انبار کاه است که در تصویر زیر می توانید مشاهد نمایید.

موتور های جستجو موتور های جستجو توانسته اند به این هرج و مرج ها خاتمه دهند. با ساختن یک فهرست آن ها می توانند صفحات وب مربوط به جستجو های شما را نمایش بدهند. اما این فهرست اغلب دستخوش تغییراتی خواهد شد (وب سایت های جدید اضافه می شوند، فایل های جدید آپلود می شوند، صفحات آپدیت می شوند و غیره). از آنجا که اینترنت یک موجودیت پویا است، موتورهای جستجو نیاز به یک ابزار آپدیت نگه داشتن فهرست ها دارند. این جایی است که خزنده ها وارد بازی می شوند. این روبات های اتوماتیک صفحات وب را برای به دست آوردن اطلاعات جستجو می کنند. آنها لینک ها، تصاویر، فیلم ها و فایل های دیگر را نیز فهرست می کنند.

در این جا نحوه استفاده موتور های جستجو از ربات ها برای نمایش صفحه نتایج آمده است: 

کشف: خزنده ها وب سایت مد نظر خود را از طریق لینک آن از وب سایت دیگر و یا از طریق اضافه کردن صفحه URL پیدا می کنند. در حال حاضر، گوگل فقط لینک های href و src را دنبال می کند.

فهرست بندی: صفحات وب سایت پردازش و فهرست بندی می شوند. توجه داشته باشید هر نوع محتوایی را نمی توان فهرست بندی کرد. (به عنوان مثال صفحات پویا).

نتایج: هنگامی که شما یک متنی را وارد می کنید، موتور های جستجو با آنالیز کردن فهرست های خود، صفحات مرتبط را به شما نمایش خواهند داد.

موتور های جستجو به یک سیستم رتبه بندی نیاز دارند تا نتایج را به ترتیب اولویت برای شما به نمایش درآورند. فاکتور های زیادی وجود دارند که در نظر گرفتن آن ها برای موفقیت سئو سایت شما ضروری است که از جمله مهم ترین آن ها می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • لینک ها
 • کلمات کلیدی 
 • سن دامنه
 • آپدیت سایت
 • فاکتور های دیگر مانند ساختار سایت، سرعت سایت و....

به روز رسانی الگوریتم ها

آیا کلمات گوگل پاندا یا گوگل پنگوئن برای شما معنایی دارد؟ نه..!؟

معمولا هر چند سال یک بار شاهد به روز رسانی الگوریتم های گوگل هستیم که برای افزایش کیفیت نتایج جستجو ها انجام می شوند. به روز رسانی پاندا در فوریه 2011 انجام شد و حدود 12 درصد از نتایج جستجو را تحت تاثیر قرار داد. به روز رسانی پنگوئن در آوریل 2012 اعلام شد و حدود 3.1٪ از نتایج جستجو را تحت تاثیر قرار داد. این به این معنی است که کاهش ناگهانی ترافیک وب سایت ها می تواند ناشی از تغییر الگوریتم های گوگل باشد. با وجود این الگوریتم ها سئو منفی یا سئو سیاه مانند نوری در روز توسط گوگل قابل مشاهده است و ممکن است سبب مجازات وب سایت شما شود. 

سئو موبایل چیست؟

سئو سایت 

با توجه به داغ بودن بازار فروش موبایل ها و تبلت ها و افزایش روزانه کاربران آن ها سئو موبایل از اهمیت بالایی برخوردار است. آیا می دانستید که در سال 2011 گوشی های هوشمند بیشتر از رایانه های شخصی (488 میلیون و 415 میلیون دلار) فروخته شدند؟ بنابراین بهینه سازی وب سایت شما برای تلفن های همراه کاملا ضروری است. 

گام بعدی چیست؟

اکنون اطلاعات پایه ای سئو و بهینه سازی سایت را یاد گرفتید، باید سراغ مباحث زیر بروید:

 • سئو تمام صفحات سایت (Site-wide SEO): تکنیک هایی که در سراسر سایت استفاده می شوند و در همه صفحات تاثیر می گذارند.
 • سئو یک صفحه سایت (On-page SEO): تکنیک هایی که فقط برای یک صفحه سایت استفاده می شوند.
  سئو خارجی سایت(Off-site SEO): تکنیک هایی که از خارج وب سایت ما هستند و روی سایت ما تاثیر می گذارند.

ترجمه از سایت webdesign.tutsplus

سئو نوپرداز

مرور کلی مباحث سئو سایت 4از 5براساس 1728 رای

16 دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید

9 + 12 =

پربازدیدترین ها