دلایل استفاده از شبکه

 • توسط احمدی
 • 3 دیدگاه
 • امنیت شبکه های کامپیوتری
دلایل استفاده از شبکه

شبکه به تعدادی کامپیوتر می گویند که در یک فضای کاری این توانایی را دارند که از منابع یکدیگر استفاده نمایند. استفاده از شبکه مزیت های فراوانی را دارد که مهم ترین آن ها در زیر بررسی شده اند:
استفاده مشترک از منابع
استفاده مشترک از منابع اطلاعاتی یا امکانات جانبی رایانه، بدون توجه داشتن به محدوده جغرافیایی هر یک از منابع.
کاهش هزینه ها
متمرکز کردن منابع و استفاده مشترک از آن ها و پرهیز از پخش در واحد های مختلف و استفاده اختصاصی هر کاربر در یک سازمان، کاهش هزینه را در پی خواهد داشت.
قابلیت اطمینان
ویژگی قابلیت اطمینان در شبکه به وجود سرویس دهنده های پشتیبان در شبکه اشاره دارد. در حقیقت می توان از منابع متنوع اطلاعاتی و سیستم ها در شبکه، نسخه های دوم و پشتیبان تهیه نمود و در صورت عدم دسترسی به یکی از منابع اطلاعاتی در شبکه، به دلیل از کار افتادن سیستم از نسخه های پشتیبان استفاده نمود. پشتیبانی از سرویس دهنده ها در شبکه کارآیی، فعالیت و آمادگی دائمی سیستم را افزایش می دهد.

شبکه 
کاهش زمان
یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه های رایانه ای، ساخت رابطه ای پر قدرت میان کاربران از راه دور می باشد، یعنی بدون محدودیت جغرافیایی تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به این ترتیب، زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع بصورت خود به خود کاهش می یابد.
قابلیت توسعه
یک شبکه محلی این توانایی را دارد که بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه پیدا کند و به یک شبکه بزرگ تر تبدیل شود. در این جا هزینه توسعه سیستم، امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای گسترش شبکه مد نظر است.
ارتباطات
کاربران می توانند از طریق فناوری های موجود مانند پست الکترونیکی یا دیگر سیستم های اطلاع رسانی، با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند، حتی امکان انتقال فایل نیز برای آن ها وجود دارد.
به روز بودن اطلاعات
در صورت استفاده کردن از شبکه، به روز رسانی تمام اطلاعات مربوط به سرویس ها و برنامه های مختلف، راحت تر خواهد شد.
جلوگیری از افزونگی اطلاعات
استفاده از شبکه می تواند امکاناتی را ایجاد نماید که در صورتی که اطلاعات موجود در محیط شبکه، به هر دلیل صدمه دیدند، اطلاعات روی کامپیوتر ها و دستگاه های مختلف در دسترس ما باشند.
تبادل سریع تر و دقیق تر اطلاعات
شبکه می تواند امکان تبادل اطلاعات با سرعت بالا و قابلیت اطمینان تر را برای ما ایجاد کند.

دلایل استفاده از شبکه 4از 5براساس 1626 رای

3 دیدگاه

 • جیرانی

  شبکه کردن کامپیوترا مزایای زیادی داره مثلا تو مبحث بیگ دیتا باعث میشه هزینه ها خیلی پایین بیاد و نیازی به سخت افزار بالایی نباشه

 • عابدینی

  خیلی دوست دارم شبکه یاد بگیرم

 • عبادی

  واقعا تبادل سریع اطلاعات چیزیه که داریم میبینیم توی دنیا خیلی بش اهمیت میدن ولی ما نه.

دیدگاه خود را ارسال کنید

7 + 13 =