دلایل استفاده از شبکه

دلایل استفاده از شبکه چیست و چه مزیت هایی برای کاربران دارد؟

دلایل استفاده از شبکه
نویسنده:
تاریخ:
دسته بندی: امنیت شبکه
دلایل استفاده از شبکه 4از 5براساس 85 رای

شبکه به تعدادی کامپیوتر می گویند که در یک محیط کاری می توانند از منابع یکدیگر استفاده نمایند. استفاده از شبکه مزیت هاب فراوانب دارد که مهم ترین آن ها در زیر بررسی شده اند:
استفاده مشترک از منابع
استفاده مشترک از منابع اطلاعاتی یا امکانات جانبی رایانه، بدون توجه به محل جغرافیایی هر یک از منابع.
کاهش هزینه ها
متمرکز کردن منابع و استفاده مشترک از آن ها و پرهیز از پخش در واحد های مختلف و استفاده اختصاصی هر کاربر در یک سازمان، کاهش هزینه را در پی خواهد داشت.
قابلیت اطمینان
ویژگی قابلیت اطمینان در شبکه به وجود سرویس دهنده های پشتیبان در شبکه اشاره دارد. در واقع می توان از منابع متنوع اطلاعاتی و سیستم ها در شبکه، نسخه های دوم و پشتیبان ساخت و در صورت عدم دسترسی به یکی از منابع اطلاعاتی در شبکه، به علت از کار افتادن سیستم از نسخه های پشتیبان استفاده نمود. پشتیبانی از سرویس دهنده ها در شبکه کارآیی، فعالیت و آمادگی دائمی سیستم را افزایش می دهد.

شبکه 
کاهش زمان
یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه های رایانه ای، ایجاد ارتباط قوی بین کاربران از راه دور است، یعنی بدون محدودیت جغرافیایی تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به این ترتیب، زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع بصورت خود به خود کاهش می یابد.
قابلیت توسعه
یک شبکه محلی می تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه یابد و به یک شبکه بزرگ تر تبدیل شود. در این جا هزینه توسعه سیستم، امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای گسترش شبکه مد نظر است.
ارتباطات
کاربران می توانند از طریق فناوری های موجود مانند پست الکترونیکی یا دیگر سیستم های اطلاع رسانی، با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند، حتی امکان انتقال فایل نیز برای آن ها وجود دارد.
به روز بودن اطلاعات
در صورت استفاده از شبکه، به روز کردن تمام اطلاعات مربوط به سرویس ها و برنامه های مختلف، آسان تر می شود.
جلوگیری از افزونگی اطلاعات
استفاده از شبکه می تواند امکاناتی فرآهم آورد که در صورتی که اطلاعات موجود در محیط شبکه، به هر دلیل آسیب دید، اطلاعات روی کامپیوتر ها و دستگاه های مختلف قابل دسترس باشد.
تبادل سریع تر و دقیق تر اطلاعات
شبکه می تواند امکان تبادل اطلاعات با سرعت بالا و قابلیت اطمینان تر را برای ما فرآهم آورد.

امتیاز به سایت