مفهوم امنیت و تهدید های امنیتی

مفهوم امنیت چیست و تهدید های امنیتی از چه عواملی ناشی می شوند؟

مفهوم امنیت و تهدید های امنیتی
نویسنده:
تاریخ:
دسته بندی: امنیت شبکه
مفهوم امنیت و تهدید های امنیتی 4از 5براساس 1868 رای

امنیت مجموعه تمام روش ها و فعالیت هایی می باشد که اطمینان می دهد حادثه ای ناخوشایند هرگز روی نخواهد داد و یا احتمال پیشامد آن ها را کاهش می دهد و یا اجازه می دهد وقتی که حادثه ای خطرناک اتفاق افتاد ،شرایط در سریع ترین زمان و با کمترین هزینه به شکل عادی برگردد.

تهدید و امنیت


تهدید امنیتی

هر عاملی که به طور بالقوه بتواند باعث بروز حادثه ای خطر ناک بشود تهدید امنیتی گفته می شود. تهدید های امنیتی از عوامل زیر ناشی خواهند شد:
1. تهدید های طبیعی: این تهدید ها ناشی از عواملی چون سیل و زلزله و... می باشند و انسان ها هم آن را به عنوان حقیقت پذیرفته اند. این گونه تهدید ها معمولا منجر به افشا ی اطلاعات می گردند و برای رفع آن ها می توان از خطوط ماهواره ای یا فیبر نوری بهره گرفت.
2. تهدید های غیر امن: این تهدید ها از اشتباهات و خطا های سهوی و ناخود آگاه انسانی نشئت می گیرند که می تواند باعث افشا و یا نابودی اطلاعات گردد. مثلا شخصی ناخواسته اطلاعات کاربری خود را در اختیار شخص دیگری می گذارد و از طریق آن شخص می تواند به سیستم مورد نظر خود نفوذ کند.
3. تهدیدات عمدی: به فعالیت های برنامه ریزی شده ای می گویند که سبب فاش شدن و نابودی و یا تغییر در داده های شبکه با ایجاد اختلال در خدمات سرویس دهنده می شوند. برای جلوگیری از وقوع این تهدید های امنیتی می توان از خدمات امنیتی مانند محرمانه نگه داشتن اطلاعات، احراز هویت، تضمین صحت اطلاعات، غیر قابل انکار ساختن پیام ها و کنترل دسترسی بهره برد.

خدمات امنیتی چیست؟

پیاده سازی هر گونه مکانیزم و ارائه آن به کاربران به طوری که میزان خطرات را به حداقل برساند، خدمات امنیتی می گویند. عمده ترین خدمات امنیتی عبارتند از: محرمانه ماندن اطلاعات - احراز هویت - غیر قابل انکار ساختن پیام ها - کنترل دسترسی توجه داشتن به مباحث امنیتی از جمله مهم ترین عواملی است که می تواند در حفظ اطلاعات شما و فاش نشدن آن ها تاثیر داشته باشد، پس صرف هزینه در این زمینه نه تنها خوب است بلکه سبب آسودگی خیال بسیاری از کاربران شما نیز خواهد شد.

5 دیدگاه
 1. zizi zizi یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 21:22

  ^^هی بدک نی

 2. میرپور میرپور چهارشنبه 2 اسفند 1396 19:03

  خوب بود ولی لطفا بیشتر راجع به تهدیدهای امنیتی و راه های افزایش امنیت مطلب بزارید.

 3. احمدی احمدی پنجشنبه 12 بهمن 1396 16:06

  سلام مقاله خوبی بود. لطفا راجب امنیت بیشتر مقاله در سایتتون بزارید تشکر

 4. saraar saraar یکشنبه 8 بهمن 1396 16:44

  لطفا درباره تهدید های امنیتی که برای وب سایت ها وجود دارند هم مقاله ای بنویسید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

نماد الکترونیک
مشاوره رایگان:
 025-32937209