قوانین طراحی سایت خبری حرفه ای

بررسی و تحلیل روش ها و قوانینی که دانستن آن برای طراحی یک وب سایت خبری حرفه ای لازم است.

قوانین طراحی سایت خبری حرفه ای
نویسنده:
تاریخ:
دسته بندی: توسعه وب سایت
قوانین طراحی سایت خبری حرفه ای 4از 5براساس 1296 رای

بسیاری از قوانین طراحی سایت خبری ساده و به وضوح قابل مشاهده است، در حالی که ممکن است دیگران آن را ندیده بگیرند. در این مقاله قصد داریم به بررسی روش ها و نکاتی بپردازیم که باعث می شوند طراحی وب سایت خبری شما به صورتی حرفه ای و کاربر پسند صورت گیرد.

طراحی سایت خبری حرفه ای 

پس زمینه ساده 

پس زمینه ساده مساوی است با خوانایی بیشتر مطالب وب سایت خبری. بررسی ها نشان داده است که بیش تر از 90 درصد وب سایت های خبری و مجلات از پس زمینه با رنگ سفید استفاده می کنند. حتی در مواردی که از رنگ سفید هم استفاده نمی شود، از رنگ هایی استفاده خواهد شد که ساده هستند و سبب فشار آوردن به چشم خوانندگان نخواهند شد. 

حفظ هماهنگی در سراسر مطالب

با مشاهده مجلات و مقالات سایت های حرفه ای متوجه می شوید که هماهنگی زیادی بین صفحات آن ها وجود دارد. فونت ها یکسان هستند عنوان ها یکسان هستند طرح بندی صفحه اصلی یکسان است. ممکن است تغییراتی در نحوه قرار گرفتن مقالات وجود داشته باشد اما چیز هایی مانند شماره صفحه در یک مکان یافت می شوند و اغلب تصاویر نیز با یک سبک نشان داده می شوند. 

ثبات

این سازگاری اطمینان و آرامش بیشتری خوانندگان خواهد داد و باعث می شود آن ها از یک صفحه به صفحات بعدی بروند (درست مانند صفحات روزنامه ها و مجلات). اطمینان حاصل کنید که چیز هایی مانند سرصفحه، منو ناوبری و سایر عناصر کلیدی سایت شما در تمامی صفحات یکسان هستند. همچنین مطمئن شوید که فونت های شما در سراسر سایت سازگار است (نه تنها فونت قلم، بلکه اندازه و سبک های مورد استفاده).

تبلیغاتی واضح بدون مزاحمت

تبلیغات همواره در مقالات خبری به وضوح از محتوا مقاله قابل مشاهده هستند، بدون این که از نظر ویراستاری مجزا باشند یا به طور ویژه با عنوان تبلیغات مشخص شده باشند. این موضوع به خاطر کسب اعتماد خوانندگان است. اگر خوانندگان مطمئن نشوند که محتوای شما مهم است یا نه و شامل چه تبلیغاتی است اعتماد آن ها کاهش خواهد یافت. این در مورد در پست هایی که توسط اسپانسر ها تولید می شوند بسیار مهم است و ممکن است خواننده فکر کند که شما قصد فریب او را داشته اید. در تصویر زیر یک نمونه را می توانید مشاهده کنید:

تبلیغات بدون مزاحمت 

تصاویر بزرگ بهترین تصاویر هستند

بیشتر مجلات خبری تمایل به استفاده از تصاویر بزرگ دارند. در برخی مقالات نیز دو صفحه کنار هم را می ببینیم که توسط یک تصویر بزرگ کاور شده است. همین مورد در وب سایت ها نیز انجام پذیر است و این صفحات به دلیل جذابیت بالایی که دارند، می توانند بازدید کنندگان بیشتری را جذب کنند. در تصویر زیر نمونه ای از این مجلات را مشاهده می نمایید:

تصاویر خبری بزرگ 

بلوک های متن بزرگ 

این موضوع ممکن است در ابتدا خیلی واضح نباشد، اما اکثر مجلات در تمام صفحات خود بلوک های بزرگی از متن دارند، اما این بلوک های بزرگ متن در اغلب موارد توسط چیزهایی مانند نقل قول ها و یا تصاویر شکسته شده است. 
بنابراین، به جای این که متن سایت را در قسمت های بزرگ قرار دهید، با عناصر تایپوگرافی، تصاویر و حتی تبلیغات آن را تجزیه کنید. حتی چیزهای ساده ای که پاراگرافهای شما را کوتاه کرده یا مطالب سایت خبری شما را به قسمت های مختلفی که دارای هدر هستند، تقسیم می کنند، تفاوت قابل توجهی را در خواندن مطالب و ایجاد علاقه بیشتر در بازدید کنندگان ایجاد خواهد کرد. 

استفاده از گرید ها

استفاده از ساختار مناسب در طراحی سایت حرفه ای سبب انتقال بهتر مطالب به کاربران خواهد شد. استفاده از انواع گرید ها می تواند سبب ایجاد یک طرح قدرتمند برای عناصر گردد. اغلب مقالات در ادامه یک گرید قرار می گیرند، اما در عین حال شما طرح هایی را مشاهده می کنید که عمدا گرید را خراب می کنند. عناصری مانند تصاویر یا نقل قول ها، ستون ها را از هم جدا می کنند و علاقه های بصری به طرح را افزایش می دهند.

استفاده از تیزر قوی

کاور روزنامه به عنوان تیزر آن عمل خواهد کرد. وقتی شخصی از یک دکه روزنامه فروشی بازدید می کند، پوشش یا کاور روزنامه توجه او را جلب خواهد کرد. این تنها فرصتی است که اکثر مجلات و روزنامه ها می توانند برای جذب خواننده بیشتر از آن استفاده کنند. اما نکته مهم این است که وب سایت ها معمولا کاور ندارند ولی می توان از تیزر ها در آن استفاد نمود. بدون داشتن یک تیزر مناسب، اغلب بازدید کنندگان احتمالا بر روی دکمه برگشت مرورگر خود کلیک خواهند کرد، درست مانند این که یک مجله خبری با پوشش بی اهمیت در یک دکه روزنامه فروشی می بینند. 

نتیجه گیری

در حالی که امروزه بسیاری از اصول طراحی مقالات و مجلات خبری به وب سایت ها اعمال شده است، اما به خاطر داشته باشید که این به معنای استفاده مستقیم از اصول یک زمینه در زمینه ای دیگر نخواهد بود. فکر کردن درباره طراحی شما در این شرایط سبب خواهد شد تا شما چیز های جدید را امتحان کنید و ایده های جدیدی را آزمایش کنید. برخی از آن ها کار خواهند کرد و برخی دیگر نه، اما فراموش نکنید، یک طراحی خوب همیشه طراحی خوب است.

13 دیدگاه
 1. ترنم محمدی ترنم محمدی پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 12:16

  سایت های خبری برا موفقیت باید از خبرهای درست استفاده کنند و تبلیغات برای این سایت های خبری یک بخش مهم به حساب می آید،تصاویر با کیفیت هم برای سایت ها خبری خیلی مهم می باشد.

 2. داریوش داریوش دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 12:51

  در طراحی سایت حرفه ای باید قوانین رو رعایت کنیم البته این تعداد قوانینی که برای حرفه ای شدن در طراحی سایت بیان کردین کم هست لطفا موارد بیشتری رو ارائه بدین تا بتونیم راحت به سایت حرفه ای تسلط پیدا کنیم،سپاسگذارم.

 3. علیرضا علیرضا سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 13:11

  سایت های خبری طرفداران خیلی زیادی دارن اهمیت دادن به قوانین خیلی مهم هست..

 4. zahra zahra سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 13:54

  استفاده از تیزر قوی،رعایت کردن این مورد در نگاه کاربران بسیار اهمیت دارد..

 5. nazanin nazanin سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 13:52

  با وجود حفظ هماهنگی در سراسر مطالب،باعث می شود مطالب رو خیلی خوب ارائه دهد..

 6. حسینی حسینی سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 13:50

  پس زمینه ساده مساوی است با خوانایی بیشتر مطالب وب سایت خبری،باعث میشه که کاربران راحت مطالب رو بخونن..

 7. امیرحسین امیرحسین سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:53

  درسته که این سازگاری اطمینان و آرامش بیشتری خوانندگان خواهد داد...

 8. علی علی سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:51

  طراحی سایت خبری حرفه ای،قوانین خوبی ارائه دادین،سپاسگذارم...

 9. حامی حامی دوشنبه 7 اسفند 1396 15:04

  استفاده از عکس های بزرگ تو طراحی سایت های خبری اونارو جذاب تر و مخاطب پسندتر میکنه

 10. Mojtaba Mojtaba سه شنبه 24 بهمن 1396 12:33

  خیلی مختصر و مفید همه ی اصول طراحی سایت خبری رو گفتید. عالی بود

 11. سارا سارا پنجشنبه 12 بهمن 1396 15:07

  خیلی مقاله خوبی بود من فکر نمیکردم طراحی سایتای خبری هم اصول خاصی داشته باشن

 12. کریمیانی کریمیانی سه شنبه 10 بهمن 1396 13:28

  وای اررررره بخصوص این پاپ اپ ها
  بعد جالبه اونی که ایده ی پاپ اپ رو ایجاد کرده، الان میلیاردر شده. منکه به شخصه نمی بخشمش اون دنیا جلوش میگیرم

 13. salehre salehre یکشنبه 8 بهمن 1396 16:41

  واقعا بعضی تبلیغات در سایت های خبری خیلی آزار دهنده هستند

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

نماد الکترونیک
مشاوره رایگان:
 025-32937209