مزایا و چالش های پزشکی از راه دور

بررسی مزایای پزشکی از راه دور و چالش های آن در آینده

مزایا و چالش های پزشکی از راه دور
نویسنده:
تاریخ:
دسته بندی: اخبار تکنولوژی
مزایا و چالش های پزشکی از راه دور 4از 5براساس 1391 رای

امروزه شاهد این هستیم که پزشکی از راه دور(TELEMEDICINE) سرعت رشد بسیار زیادی پیدا کرده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایای آن بپردازیم:

مزایای پزشکی از راه دور

پزشکی از راه دور 

دسترسی بهتر: بیش از 40 سال است که از پزشکی از راه دور برای ارائه خدمات درمانی به نقاط دور استفاده می شود. نه تنها پزشکی از راه دور دسترسی به بیماران را آسان تر می نماید بلکه به پزشکان امکان گسترش محیط کارشان را می دهد. با توجه به کمبود ارائه دهندگان خدمات پزشکی در سراسر دنیا، پزشکی از راه دور می تواند برای افزایش خدمات به میلیون ها نفر مورد استفاده قرار گیرد.

هزینه های بهره وری: کاهش دادن هزینه های مراقبت های بهداشتی یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از پزشکی از راه دور می باشد. امروزه ثابت شده است که پزشکی از راه دور هزینه های مراقبت های بهداشتی را از طریق مدیریت بهتر بیماران، به اشتراک گذاری اطلاعات جدید، کاهش زمان سفر و... کاهش می دهد.

افزایش کیفیت: مطالعاتی که به صورت گسترده در این زمینه صوذت گرفته نشان داده است که کیفیت خدمات مراقب های بهداشتی از طریق پزشکی از راه دور مناسب است. در برخی از تخصص ها مانند سلامت روان استفاده از پزشکی از راه دور نتایج بسیار خوبی را ارائه داده است. 

خواسته های بیماران: بیشترین تاثیر پزشکی از راه دور بر روی بیمار، خانواده و جامعه آن ها است. با استفاده از فناوری پزشکی از راه دور زمان سفر و تنش هایی که ممکن است برای بیمار به وجود بیاید کاهش خواهد یافت. مطالعات در 15 سال گذشته نشان داده است که بیماران از سرویس های پزشکی از راه دور رضایت دارند و از آن حمایت می کنند.

چالش های پزشکی از راه دور در آینده

پزشکی 

پزشکی از راه دور کمک کرد تا شکاف عمیقی که سال ها بین پزشکان و بیماران وجود داشت، بهبود پیدا کند. با استفاده از پزشکی از راه دور نه تنها بیماران بیماران می توانند سلامت خود را بهتر بررسی کنند بلکه پزشکان نیز می توانند زمان بیشتری را به بررسی شرایط سلامت بیماران خود اختصاص دهند. در زیر به 8 گرایش محبوب در پزشکی از راه دور پرداخته ایم:

تبدیل شدن پزشکی از راه دور به یک قانون: امروزه بیش از 32 ایالت در کشور آمریکا قوانین داخلی را تصویب نموده اند که به توازن بهتر پزشکی از راه دور کمک می کند. همچین کشور های کانادا و انگلیس نیز به دنبال استفاده از این قوانین هستند. پس از اتخاد این قوانین به پزشکان اجازه داده می شود تا به صورت اینترنتی به ویزیت بیماران خود بپردازند و هزینه مشخص شده آن را نیز دریافت نمایند.

افزایش امنیت اطلاعات: امنیت در پزشکی از راه دور همیشه یک چالش بسیار بزرگ و جدی بوده است. با گسترش حملات سایبری باید این انتظار را داشته باشیم که اپراتور های پزشکی از راه دور مراحل سخت گیرانه ای را برای حفاظت از داده ها و اطلاعات سیستم های خود انجام دهند. از این رو ترس از هزینه هایی مرتبط با این چنین نقص هایی نیازمند بررسی های دقیق مدیریتی می باشد.

افزایش فرصت های سرمایه گذاری: در سال 2015 بیش از 10 میلیارد دلار توسط سرمایه گذاران مختلف در صنعت مراقبت های بهداشتی سرمایه گذاری شده است. با استفاده از پزشکی از راه دور که یکی از سریع ترین قسمت های در حال رشد در صنعت می باشد، شکی نیست که این بخش، قسمت عمده ای از سرمایه گذاری های مربوط به مراقبت های بهداشتی در سال 2017 را شامل شود.

مراقبت ها به صورت متمرکز صورت می گیرند: متمرکز شدن خدمات مراقبت های بهداشتی این امکان را فرآهم می آورد که بسیاری از پزشکان بتوانند ساعات کاری خود را به صورت انعطاف پذیری تنظیم کنند.

استفاده از سخت افزار های اختصاصی و شبکه های خارج از گردش: در گذشته اکثر بیمارستان ها و اپراتورهای تله مدیسین از سخت افزار و فناوری اختصاصی برای ارائه خدمات خود استفاده می کردند، اما با در دسترس بودن نرم افزار های امن و قابل حمل که به راحتی اجرا می شوند، اپراتورهای بیشتری به سمت چنین راه حل های مقرون به صرفه حرکت می کنند. بسیاری از موسسات مراقبت های بهداشتی به دنبال نرم افزار ویژه پزشکی پزشکی از راه دور هستند.

4 دیدگاه
 1. آرمین آرمین دوشنبه 7 اسفند 1396 16:49

  پزشکی از راه دورم جالبه ها میتونه تو موقعیت های بحرانی خیلی کارآمد باشه

 2. زورقچیان زورقچیان دوشنبه 7 اسفند 1396 16:48

  میگن رباتهایی هست که میتونن بیماری هارو تشخیص بدن و چند وقت دیگه کاملا کار پزشکای عمومی رو انجام میدن

 3. عاطفه عاطفه سه شنبه 24 بهمن 1396 13:58

  پزشکی از راه دور به خصوص روانشناسی خیلی خوبه آدم راحت تر مشکلاتش رو میگه

 4. عادل عادل پنجشنبه 12 بهمن 1396 15:26

  سلام مطالب خیلی جالبی بود. واقعا امکانات پزشکی در حال پیشرفت هستن فقط نمیدونم چرا بیمارستانای ما اینجور نیستن

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

نماد الکترونیک
مشاوره رایگان:
 025-32937209